Książkę można pobrać stąd: pydev-blender-pl.pdf (wersja 2.0, rozmiar: 13 MB).

Uwaga: Powyższy skrót kieruje wprost na plik PDF. Aby zapisać go na dysku, kliknij w niego prawym przyciskiem myszy, by otworzyć menu kontekstowe Twojej przeglądarki. Wybierz stamtąd polecenie Zapisz element docelowy jako.... (sprawdzone na: Chrome, Firefox)

"Programowanie..." to e-książka udostępniona wszystkim (na zasadach Creative Commons). Pokazuję w niej, w jaki sposób wykorzystać popularne środowisko programistów Open Source - Eclipse - do pisania skryptów Blendera. Ta publikacja jest wprowadzeniem do tematu dla tych, którzy znają już trochę Pythona i Blender 2.8. Szczegółowo omawiam tu nie gotowe rozwiązania, a metody, za pomocą których opracowuję skrypty, poznając przy okazji API Blendera. To książka, która daje Ci do ręki "wędkę, a nie rybę".

Druga edycja tej książki została ukończona w lipcu 2019. Liczy 168 stron i zawiera około 330 ilustracji. (Ilustracje stanowią podstawową część opracowania). Pierwsza edycja tego poradnika została opublikowana w lipcu 2011. Opisywała tworzenie dodatków dla Blender 2.5, i pozostała aktualna dla Blendera 2.6 i 2.7. Dopiero poważne zmany wprowadzone w Blendrerze 2.8 spowodowały konieczność opracowania nowej edycji.

Książce towarzyszą pliki:

Książka opisuje Blenderem w wersji 2.8 i PyDev w wersji 7.2.

Uwagi i drobne poprawki:
  • Nie korzystaj z pewnego "tricku" opisanego w Blender API tips and tricks, i nie instaluj Pythona pobranego z python.org w miejsce, w którym znajdują się pliki wbudowanego Pythona Blendera. Zawsze instaluj "zewnętrzny" interpreter Pythona do jakiegoś innego folderu. (W przeciwnym razie debugger PyDev może nie działać poprawnie)
  • Dla Blendera 2.9 i PyDev 8.0 tu jest uaktualniony pydev-blender.zip. (W tej nowszej wersji PyDev oryginalne pliki predefinicji nie ładują się poprawnie. Użyj tej wersji plików predefinicji jeżeli właśnie co zainstalowałeś lub uaktualniłeś w Eclipse dodatek PyDev)